Rumový adventní kalendář - 24 Days of Rum (recenze)

Rumový adventní kalendář – 24 Days of Rum (recenze)

Na čokoládu vás zrovna neužije, ale rádi byste si v období Adventu zkrátili čekání na Vánoce? Pokud patříte mezi zaryté milovníky rumu, kteří nepohrdnou jak osvědčenou klasikou, tak i méně známými kousky, skvělou volbou je rumový adventní kalendář 24 Days of Rum pro rok [year], na který se podíváme v dnešní recenzi. 

Co je rumový adventní kalendář [year]? 

Jak asi napovídá název, za okénky rumového kalendáře na vás namísto čokolády čeká dobrý rum. Těšit se můžete na dvacet čtyři vzorků o velikosti 20 ml, které doplňuje dárek v podobě degustačních skleniček a tzv. tasting notes, tedy poznámkových bločků, do kterých si můžete zaznamenat všechny své postřehy při ochutnávání. 

Rumovy Adventni Kalendar 1

A už v tomto bodě musím výrobce adventního kalendáře pochválit – oproti minulým rokům v sadě najdeme dvoje skleničky i poznámkové bloky, díky čemuž si nemusíme vzorky rumů vychutnávat sami. 

Kdo stojí za tímto rumovým kalendářem?

Za ikonickým adventním kalendářem 24 Days of Rum nestojí nikdo jiný než známý dánský výrobce a distributor rumu 1423 – World Class Spirit. Tato skupina už od roku 2008 dováží nejen do své domoviny, ale celé Evropy kvalitní výběrové karibské rumy. A byli to právě oni, kdo v roce 2015 jako úplně první přišel s nápadem vytvořit rumový adventní kalendář. Není proto divu, že právě jejich kalendáře se těší mezi milovníky rumu největší oblibě.

Design a balení

Pokud už jste si rumovým adventním kalendářem 24 Days of Rum udělali radost v minulých letech, design a balení vás pravděpodobně příliš nepřekvapí. Podobně jako každý rok se jedná o stylovou dárkovou krabici s celkem 26 perforovanými okénky (24 degustačních vzorků a dvě bonusová okénka se skleničkami). 

Rumovy Adventni Kalendar

Přestože designová podoba se drží klasického provedení s typickým zlatým písmem, v tomto roce dánští rumoví experti vsadili na tmavě vínovou barvu. Ta nejen navodí opravdu vánoční atmosféru, ale musím říct, že krásně podtrhuje zlatavou barvu rumů ukrývajících se uvnitř. Rozhodně se tak nebojím doporučit tento rumový kalendář jako skvělý předvánoční dárek.

Co najdete uvnitř?

Pokud patříte mezi rumové nadšence, pravděpodobně vás spíše než obal zajímá, jaké rumy najdete uvnitř. Než se však pustíte do čtení našich krátkých recenzí některých z obsažených rumů, je na místě obligátní varování – pokud si plánujete užít těšení na otevírání okének adventního kalendáře, následující řádky vám překvapení možná trochu pokazí. 

Rumovy Adventni Kalendar

Pro hodnocení bez spoilerů můžete přeskočit na samotný závěr recenze, kde pro vás mimo jiné máme tip na další skvělý rumový adventní kalendář pro konzervativnější rumové nadšence. 

Plantation 20th Anniversary XO

Hned v prvním okénku na nás čeká opravdový rumový klenot z dílny značky Plantation Rum. Tento barbadoský rum si poležel až 15 let v sudech nejen po bourbonu, ale také koňaku, který mu dodává jeho typickou chuť. Těšit se můžete na exotické tóny manga, kokosu a jemné vanilky. 

Samai Gold Rum

Ačkoliv tento kousek zaujme na první pohled krásnou lahví, kterou si bohužel u degustačních vzorků příliš neužijete, obsah rozhodně nezůstává pozadu. Nabídne příjemnou změnu od tradičních karibských rumů a přenese vás přímo do tropické Kambodži. Jedná se o dvouletý rum s vyváženou chutí dubu, karamelu, hořké čokolády či medu.

El Pasador de Oro XO

Třetí den nás zavede na Guatemalu, kde si pro nás připravili vynikající rum s dřevitými a ovocnými tóny a náznaky tabáku. Pokud vám vzorek zachutná, rozhodně sáhněte po velkém balení, které je ideální k delšímu popíjení.

Inner Circle Green Old Navy Strength

Rumovy Adventni Kalendar Obsah

Další nečekaný kousek, tentokrát z Austrálie, se může pochlubit vysokým obsahem alkoholu (57,2 %) a citrusovou vůní s náznaky dřeva, melasy a koření. Jedná se o rum vyráběný pouze v malých šaržích, a tak rozhodně stojí za degustaci.

Plantation Isle of Fiji 

Pokud si ostrovy Fiji spojujete spíše než s alkoholem s nedotčenou přírodou a exotickou dovolenou, tento vzorek vás vyvede z omylu. Těšit se můžete na svěží tóny švestek, kokosu, medu, ale také zázvoru a vanilky. 

Abuelo XII Two Oaks

Tento degustační vzorek nás zavede na prosluněnou Panamu. V sudech po whiskey Jack Daniel’s si poležel hned dlouhých dvanáct let, díky čemuž nabídne syté dubové tóny doplněné o aroma květů a kouře. Na patře ucítíte také náznaky kávy a kola oříšků, po kterých následuje suchý, kouřový závěr.

Nation Peruano 8y

Už jste pili peruánský rum? Pokud ne, rozhodně si nezapomeňte pořádně vychutnat vzorek v jedenáctém okénku kalendáře. Ten překvapí sytě jantarovou barvou s oranžovými odlesky a především sytou chutí fíků, rozinek a sladkých datlí.

Arcane Extraroma 12y

Tento prémiový rum z Mauriciu si celých dvanáct let poležel ve vybraných dubových sudech. Před samotným lahvováním, které probíhá v Burgundsku, je obohacen o sirup z tmavého třtinového cukru smíchaného s 35 % rumem. Výsledkem je vyvážená chuť a aroma exotického ovoce, třtinového cukru a medu.

Naga Pearl of Jakarta

Aby byla naše pomyslná cesta kolem světa kompletní, chybět nesmí ani degustační vzorek z Indonésie, která nabízí ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Díky lehce odlišným postupům výroby a zrání v sudech z teakového dřeva se můžete těšit na nečekanou exotickou chuť manga, banánu či hřebíčku. 

William Hinton 5y

Ani letos nesmí v kalendáři chybět kousek, který mu byl vyroben přímo na míru, a jinde ho tak neseženete. Tento rum z Madeiry se vyznačuje dřevitými tóny lehce opáleného dřeva, náznakem vanilky a suchým, kouřovým závěrem.

Cihuatán Xaman XO 16y

Do oblasti Střední Ameriky nás přenese tento kousek původem z El Salvadoru. Za zmínku stojí především fakt, že rum zrál 16 let v sudech vyrobených z mayského stromu života Ceiba a že za jeho recepturou stojí žena, master blenderka Gabriela Ayla. Elegantní a vyvážená chuť zaujme především tóny balzamika, opečené slaniny a tropického ananasu.

Patridom Gran Reserva Overproof

Na štědrý den se můžete těšit na dominikánský rum Patridom Gran Reserva Overproof, který má na svědomí výrobce celého kalendáře, skupina 1423. Těšit se můžete na vyšší obsah alkoholu (57,5 %) a vyváženou kombinaci tónů manga, čokolády a kávových zrn. 

Další obsažené rumy

Kromě výše zmíněných rumů v kalendáři najdete také na degustační vzorky těchto rumů:

 • English Harbour
 • Carupano Reserva 6y
 • Worthy Park 109
 • Old Man Spirits No. 3 Dark Expression
 • Cane Island Rum
 • Ron La Progressiva de Vigia 13y
 • Pusser’s Navy Rum
 • Admiral Rodney Royal Oak
 • Constellation Polaris
 • Wild Tiger Rare Blend
 • Savana Old Traditional
 • Clement Vieux VSOP 4y

Naše hodnocení

I v tomto roce [year] se kalendář 24 Days of Rum opravdu vyvedl. Nejen, že opět nezklamal stylovým obalem, ale tradičně nabídne překvapivé degustační vzorky kvalitních a chutných rumů z celého světa. Pochutná si na nich jak rumový znalec, tak lajk. Třešničkou na dortu je dvojnásobný počet degustačních skleniček a tasting notes. 

Pokud hledáte opravdu kvalitní rumový kalendář, tento kousek je pro rumové dobrodruhy bezpochyby sázkou na jistotu. 

Jaké má rumový adventní kalendář alternativy?

V případě, že patříte mezi konzervativnější milovníky rumu, kteří se experimentům s méně známými značkami rumů spíše vyhýbají, alternativou může být rumový kalendář A. H. Riise. V opravdu stylovém obalu se ukrývá 24 degustačních lahviček nejen naprosté klasiky z této oblíbené destilerie, ale také méně známé či limitované kousky, které běžně nejsou k dostání. 

Časté otázky okolo rumového adventního kalendáře

Jaké rumy jsou v kalendáři v roce [year]?

Rumový adventní kalendář [year] obsahuje vybrané prémiové, ale i tradiční rumy. Asi chcete vědět přesné názvy nebo značky. To vám neprozradím, protože by pro vás bak nebyl rumový kalendář překvapením.

Kolik stojí adventní kalendář rum?

Pro letošní rok [year] stojí rumový adventní kalendář 1999 Kč. V hlavní sezoně se občas stává, že rum zdraží na 2500 Kč. Z vlastní zkušenosti vám ale mohu říct, že nemá smysl čekat na slevy. Cena tohoto kalendáře se nesnižuje, takže i příští léto může stát 2000 Kč.

Podobné příspěvky